Krosová sezóna 2017

10. 11. 2017 Silnice a krosy Závody

POSTUPNĚ AKTUALIZOVÁNO….

Podzim je ve znamení krosových závodů. Po úspěšném pořádání Ostravického krosu v rolích pořadatelů se tentokrát opět měníme na závodníky usilující o co nejlepší výsledek.

11.11. MMaS v krosu-Hodonín

Do Hodonína se vydala Anička, která startovala v kategorii starších žákyň. Na ně čekala trať dlouhá 2900 m. Anička ve finiši zvítězila v čase 10:34 min. a stala se mistryní Moravy a Slezska.

23618838_1514196365367530_1932808878_n

12.11. Olympia-Alm-Crosslauf- Mnichov

Stejně jako loni se Kuba vydal do Mnichova, kde se v olympijském parku konal krosový závod na 6,6 km. Kuba se od začátku závodu držel v popředí a nakonec to stačilo na 4.místo v čase 21:25 min. Panovalo deštivé podzimní počasí a trať byla dost rozbahněná.

23435036_1946765968874951_2123213828382100526_n

18.11. Wyndham CrossAttack Salzburg

V Salzburgu mě čekala trať dlouhá 8,7 km se silnou konkurencí. Sešli se zde jednak kvalitní Rakušáci v čele s Andreasem Vojtou (13:38-5km) či Valentinem Pfeilem (2:14:50-maratón), tak borci ze Švédska, Maďarska a největší hvězdou byl německý Richard Ringer (13:10-5km). Od začátku jsem se s tím moc nemazal a běžel v čele. V první třetině zato vzal Ringer a hlavní skupina se rozdrobila. Já jsem se pohyboval stále kolem 5.-6.místa, v závěrečném kole jsem měl ještě dost sil a stahoval nakonec třetího Vojtu, který mi nadělil tři vteřiny. Takže opět 4.místo v čase 27:10 min. S výkonem jsem spokojený a jsem rád, že jsem měl možnost běžet v takové konkurenci

23561790_1973738859546909_8921894839028515630_n

19.11. Otevřené MSR v krosu-Šamorín

Anička se vydala do slovenského Šamorína, které se zanedlouho stane dějištěm Mistrovství Evropy. Absolvovala trať dlouhou 1805 m. Ze začátku se držela ve středu startovního pole a během závodu se postupně propracovávala do čela a do finiše vbíhala s Maďarkou, které nakonec po litém souboji podlehla. Doběhla druhá v čase 6:12 min.

25.11. MČR v přespolním běhu-Dlouhoňovice

Do Dlouhoňovic, v podhůří Orlických hor se vydala Anička s Kubou, aby bojovali na národním šampionátu v přespolním běhu. Trať byla situována na louku v blízkosti fotbalového hřiště, kde byl start-cíl závodu. Terén byl mírně členitý a dosti rozbahněný. Anička startovala v kat. starších žákyň, na které čekala 3 km trať. Anička tradičně začala ze zadních pozic a v průběhu závodu se postupně prokousávala do první desítky. V cílí se časomíra zastavila na 12:32, což Aničko zařadilo na 6.místo celkového pořadí.

17_kros_0018

Ve 12:45 se postavili na start muži, které čekalo 10 km. Již od úvodních metrů se vytvořila skupina Homoláč, Sádlo, Šinágl a Zemaník, která diktovala tempo závodu. Kuba se ze začátku držel na konci skupiny, ale v průběhu se dostal již na čelo a nikoho před sebe nepustil. Několik stovek metrů před cílem nastoupil k závěrečnému úniku, na který Jirka Homoláč již nezareagoval a Kuba se tak doběhl pro svůj premiérový titul v seniorské kategorii a vyběhl si nominaci na ME v krose v Šamoríně.

17_kros_0381

10.12.-Mistrovství Evropy v krose-Šamorín (SVK)

Vrcholem krosové sezóny je vždy ME v krose, které se letos konalo u naších východních sousedů, v multisportovním komplexu v Šamoríně nedaleko Bratislavy. Co se týče zázemí a tratě, tak si na nic nemůžu stěžovat. Největší nepřítel běžců byl tentokrát silný protivítr a zima, ale podmínky má každý stejné. Já jsem se naposledy postavil na start kategorie U23, kde nás čekalo 8,3 km. Tento závod je specifický v tom, že se sejde velký počet kvalitních závodníků a běžet v takovém chumlu chce mnohdy hodně štěstí, neboť dochází často ke kolizím a pádům, pořád se mění tempo, je třeba dávat pozor kam šlapete. Já jsem se od začátku držel v první třetině startovního pole, škoda, že jsem přibližně po 5.km nezachytil vedoucí skupinku. Pořád jsem však za někým běžel a snažil se skrýt před větrem. Do posledních stovek metrů závodu jsem vbíhal v pětičlenné skupince a v závěrečném sprintu jsem nestačil pouze na jednoho Španěla. Každopádně, celkově jsem doběhl na 18.místě, což je můj druhý nejlepší výkon na ME. Myslím, že fyzicky jsem byl připravený dobře a ze závodu mám dobrý pocit. ME bylo mým posledním krosovým závodem, na Silvestra mě ještě čeká silniční běh v rakouském Peuerbachu a poté už halová sezóna, kde už směřují mé myšlenky.