Bratislava Marathon


4. 4. 2017 Jan Zemaník Silnice a krosy Závody

Myšlenku zaběhnout si klasický silniční maraton jsem měl v hlavě už dlouho. Ne proto, že by mě běhaní v horách přestalo bavit, ale zvítězila přirozená lidská zvědavost. Bylo hodně dotazů ,, za kolik bys uběhl maraton na silnici, když zvládneš náročný maraton v horách,,. A právě na tuto otázku jsem chtěl najít odpověď v Bratislavě.

Proč zrovna maraton v Bratislavě? Dopravně i finančně dobře dostupné, vhodný termín vzhledem k hlavním závodům v sezóně a dle ohlasů i příjemná atmosféra.

Snažil jsem se na tento závod od podzimu aspoň trochu připravit a díky tréninkovému plánu od Honzy Havlíčka, jsem poznal co je to trénovat na pravý maraton. Oproti přípravě na horské maratony je tohle mnohem těžší jak fyzicky, tak hlavně psychicky a je zde mnohem větší riziko zranění.

První maraton prý nikdy nevyjde dle představ a i s touto myšlenkou jsem do Bratislavy jel. Neměl jsem však co ztratit a chtěl jsem zaběhnout co nejlíp a nejlépe tak, abych o dalším startu na silničním maratonu dlouho neuvažoval, takže ideálně co nejblíže k 2:30 hod.

Trochu jsem spoléhal na to, že na začátku dubna bude panovat chladné jarní počasí a budou podmínky, které mi budou sedět – zima, zataženo a nejlíp trochu deště. Jenže počasí si nejde naplánovat a panovaly přímo letní teploty (na slunci hodně přes 20 °C a foukal docela nepříjemný vítr). To se na konečném výkonu dost projevilo, ale samozřejmě podmínky měli všichni stejné a nejde se na to vymlouvat.

bratislava

(foto Marián Bartoš)

Samotný závod jsem ze začátku asi trochu přepálil, ale běželo se mi dobře a hlavně v závětří s běžci, kteří běželi současně půlmaraton. První půlku jsem zvládl za 1:16 hod. a pak už to šlo jen a jen z kopce. Půlmaratonci si zafinišovali a já vbíhal do dalšího okruhu zcela osamocen (s tím jsem však počítal a je to jedna z nevýhod maratonu v Bratislavě, protože prostě když chcete běžet na lepší čas, tak není moc s kým). Větrná místa brala hodně sil a tempo začalo postupně upadat. Na třicátém kilometru mi bylo jasné, že na skvělý čas to tady tentokrát nebude a snažil jsem se svůj první maraton aspoň trochu slušně dokončit. Poslední kilometry už jsem jen klusal s vidinou cíle a bylo mi úplně jedno kdo a kolik lidí mě předběhne.

Nakonec jsem do cíle doklusal v čase 2:37.10 hod. na celkovém třetím místě (popravdě na umístění jsem tady vůbec nehrál, jelikož mi šlo hlavně o čas, a tak to byla aspoň malá náplast za to trápení v druhé polovině).

bratislava1

(foto Marián Bartoš)

Maratonská nezkušenost a hlavně nezvyklé teplé počasí mi hezky ukázaly,  jak náročný tento sport je!  Jak už jsem ale někde psal, čas ani Top ani propadák, běžet Bratislavou byl moc hezký zážitek a s výsledek jsem nakonec spokojen. 

STARŠÍ AKTUALITY

4. 6. 2024 Poludnica Run
21. 4. 2024 Ještěd Skyrace
26. 2. 2024 Rohalovská 10
31. 1. 2024 Cross della Vallagarina
11. 1. 2024 Silvesterlauf Peuerbach
25. 9. 2023 Bronz na Běchovicích
17. 9. 2023 Zámecká 5
12. 6. 2023 Rozhovor s Peterem Ďurcem
všechny články
Podlysáci.cz