Stüdlgrat na Großglockner


9. 10. 2018 Jan Michna Alpy

Poslední zářijový víkend sliboval libové počasí, a tak jsme vyrazili do Národního parku Vysoké Taury. Naším cílem nebylo nic nižšího, než nejvyšší kopec zdejšího pohoří. Na Glockneru už většina z nás byla, ale nikdo jsme nešli druhou nejpopulárnější cestou, kterou je hřeben Stüdlgrat.

V pátek po poledni jsme dojeli na záchytné parkoviště Lucknerhaus, ze kterého jsme pohodovou chůzí došli za 2,5 hodinky na Stüdlhutte, kde byl objednaný nocleh. Budík jsme nastavili na pátou ranní a v šest vyrazili společně s dalšími horolezci. Karavana čelovek stoupající od chaty do suťového kopce směrem k ledovci dávala tušit, že určitě nezabloudíme. Na druhou stranu bylo jasné, že na hřebeni bude dost těsno. A taky bylo. Po překonání ledovce s řadou trhlin nastupovala na hřeben jedna skupinka za druhou. První půlka výstupu, po Früstücksplatz, je lehčí, převážně ve dvojkovém terénu. Nad tímto místem se postupně nacházejí nejtěžší úseky dosahující obtížnosti 3+. Právě zde jsme potkali několik dvojek Maďarů, Poláků atd. , kteří nedokázali držet tempo s ostatními a bezohledně předbíhali v nejblbějších úsecích cesty. Tahali a zamotávali se přitom do nás a my do nich, zkrátka děs a hrůza. Přežili jsme a ve 14:30 dorazili na vrchol. Následovalo povinné focení a sestup ještě přeplněnější normálkou, kde lezl doslova jeden přes druhého a bez trošky drzosti by se člověk dolů nedostal. Po ledovci k Erzherzog-Johann- Hütte to už bylo v pohodě, ferrata pod chatou jakbysmet. Přechod ledovce pod chatou, směrem k Stüdlhutte, byl už jen nutným zlem. V neděli ráno jsme se už jen skutáleli k autu.

Závěrem bych dodal, že výhledy z hřebene jsou po celou dobu nádherné a výstup je rovněž impozantní. Určitě je ale lepší jet zde přes týden, kdy je na celém Glockneru méně lidí a dostatek míst na chatách.

 

STARŠÍ AKTUALITY

26. 2. 2024 Rohalovská 10
31. 1. 2024 Cross della Vallagarina
11. 1. 2024 Silvesterlauf Peuerbach
25. 9. 2023 Bronz na Běchovicích
17. 9. 2023 Zámecká 5
12. 6. 2023 Rozhovor s Peterem Ďurcem
14. 5. 2023 Vojkovice-Pískovna
30. 4. 2023 Veřovská desítka
všechny články
Podlysáci.cz