Stüdlgrat na Großglockner


9. 10. 2018 Jan Michna Alpy

Poslední zářijový víkend sliboval libové počasí, a tak jsme vyrazili do Národního parku Vysoké Taury. Naším cílem nebylo nic nižšího, než nejvyšší kopec zdejšího pohoří. Na Glockneru už většina z nás byla, ale nikdo jsme nešli druhou nejpopulárnější cestou, kterou je hřeben Stüdlgrat.

V pátek po poledni jsme dojeli na záchytné parkoviště Lucknerhaus, ze kterého jsme pohodovou chůzí došli za 2,5 hodinky na Stüdlhutte, kde byl objednaný nocleh. Budík jsme nastavili na pátou ranní a v šest vyrazili společně s dalšími horolezci. Karavana čelovek stoupající od chaty do suťového kopce směrem k ledovci dávala tušit, že určitě nezabloudíme. Na druhou stranu bylo jasné, že na hřebeni bude dost těsno. A taky bylo. Po překonání ledovce s řadou trhlin nastupovala na hřeben jedna skupinka za druhou. První půlka výstupu, po Früstücksplatz, je lehčí, převážně ve dvojkovém terénu. Nad tímto místem se postupně nacházejí nejtěžší úseky dosahující obtížnosti 3+. Právě zde jsme potkali několik dvojek Maďarů, Poláků atd. , kteří nedokázali držet tempo s ostatními a bezohledně předbíhali v nejblbějších úsecích cesty. Tahali a zamotávali se přitom do nás a my do nich, zkrátka děs a hrůza. Přežili jsme a ve 14:30 dorazili na vrchol. Následovalo povinné focení a sestup ještě přeplněnější normálkou, kde lezl doslova jeden přes druhého a bez trošky drzosti by se člověk dolů nedostal. Po ledovci k Erzherzog-Johann- Hütte to už bylo v pohodě, ferrata pod chatou jakbysmet. Přechod ledovce pod chatou, směrem k Stüdlhutte, byl už jen nutným zlem. V neděli ráno jsme se už jen skutáleli k autu.

Závěrem bych dodal, že výhledy z hřebene jsou po celou dobu nádherné a výstup je rovněž impozantní. Určitě je ale lepší jet zde přes týden, kdy je na celém Glockneru méně lidí a dostatek míst na chatách.

 

STARŠÍ AKTUALITY

22. 8. 2020 Trenérské služby
11. 1. 2021 Východ slunce nad Tatrami
11. 11. 2020 Běchovice
22. 9. 2020 Půlmaratón Ústí nad labem
22. 9. 2020 Mezistátní utkání juniorů
13. 9. 2020 Blanenská desítka
21. 8. 2020 MČR v atletice
28. 7. 2020 Dráha 2020
všechny články