Salomon Snowcross CS


20. 2. 2013 Ostatní

Na první pohled Snowcrossy běžeckou obuv vůbec nepřipomínají, svým zpracováním připomínají spíš kotníkové boty. Jenže Snowcrossy jsou ryze běžecké závodní boty, s nízkou váhou, které jsou mimo jiné i díky hřebům přímo předurčeny pro běh v extrémních podmínkách. Hned jak jsem boty dostal a šel v nich první trénink, bylo mi jasné, že si budeme rozumět. Odběhl jsem v nich závod LH24, část Zimní výzvy, Krkonošský survival a mimo jiné jsem v nich také něco odtrénoval, takže suma sumárum – v botech jsem za tři měsíce absolvoval asi přes 400 km ve sněhu a mrazu.

Tak tedy pár poznatků:

Jak už jsem psal, vypadají na první pohled jako kotníková obuv a to díky ochrannému návleku. V podstatě jsou to Speedcrosy (nebo spíš Spikecrossy), mají klasické rychloupínací zavazování (tak jak jsme u Salomonu zvyklí), jsou hodně lehké, jen mají navíc ten návlek, který celou tu ,,vnitřní botičku,, chrání. Tento návlek opatřený zipem funguje spolehlivě, je dosti vysoký a pohodlný. Zapínání zipu obvykle nečiní žádný problém, pokud však máte hrubou a vysokou ponožku, musíte tomu trochu pomoct a stáhnout si to rukou, jednoduše řečeno není to jedním tahem.

snowcross1

Hodně lidí se mě ptalo jakou mají boty membránu a co vydrží. GoreTex Snowcrossy nemají, ten do běžeckých bot nepatří (můj názor), mají však membránu climashield, která zajišťuje ochranu proti vodě, je prodyšná a zaručuje nízkou hmotnost. A cy vydrží? Na žádné velké brodění to není, v mokrém sněhu po kolena je v botech za hodinu a půl mokro, ovšem na takové to naše klasické běhání jako je Lysacup nebo Lh24 jsou Snowcrossy jako dělané.

snowcross2

Největší předností je však podrážka, která je opatřená devíti hřeby. Ať už člověk běží po uježděném sněhu nebo zledovatělém úseku boty neskutečně dobře drží a dodávají každému kroku velkou jistotu a to jak ve stoupání, tak i v seběhu! V botech jsou anatomické stélky OrthoLite. Snowcrossy jsou celkově hodně pohodlné, oblast kolem kotníku je navíc vyztužená. Co se týče dlouhého běhu/treku, tak jsem nikdy neměl problém s žádnými otlaky či puchýři a to ani po závodě Lh24.

snowcross3

 

Snowcrossy splnily veškeré mé očekávání a staly se nepostradatelnou součástí na všech mých náročných běžeckých zimních závodech, takže pokud máte nějáko tu korunu navíc a chcete dobré zimní běžecké boty, vyplatí se investovat :-)

STARŠÍ AKTUALITY

4. 6. 2024 Poludnica Run
21. 4. 2024 Ještěd Skyrace
26. 2. 2024 Rohalovská 10
31. 1. 2024 Cross della Vallagarina
11. 1. 2024 Silvesterlauf Peuerbach
25. 9. 2023 Bronz na Běchovicích
17. 9. 2023 Zámecká 5
12. 6. 2023 Rozhovor s Peterem Ďurcem
všechny články
Podlysáci.cz