Vysoké Tatry červen 2019


20. 6. 2019 Jan Zemaník Hory a lezení Tatry

Za poslední roky mám Vysoké Tatry prochozené a proběhané křížem krážem a proto hledám méně známé a netradiční trasy. V letošním roce mám v plánu více poznat polskou část Tater, která je pro mě zatím skoro neznámá. Jednou z mála návštěv byl v roce 2015 přechod náročné stezky Orla Perč.

Lysá Poľana – Štrbské pleso

V polovině června jsem si zde naplánoval další zajímavou tůru přes dva vrcholy se startem v Lysé Poľaně a cílem na Štrbském plese. Což je logisticky sice o něco náročnější, ale trasa má logickou linii. Do Polany jede brzy ráno autobus z Popradu (přes Smokovec či Tatranskou Lomnici) nebo ještě lepší, když tam člověka někdo hodí autem.

Wielki Staw Polski

Trasa byla následující – Lysá Poľana – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Szpiglasowa Przełęcz – Szpiglasowy Wierch (Hrubý Štít 2172m) – Mořské Oko – Rysy (2503m) – Popradské pleso – Štrbské pleso

Hrubý štít

Celková délka trasy je 30km s pozitivním převýšením 2300m. Středně rychlým tempem a občasným focením jsem ji zvládl za 7 hodin. Překonával jsem několik sněhových polí, výstup na Rysy s cepínem a mačkami (bez nich to lidé otáčeli zpět) .

Czarny Staw pod Rysami
Cestou na Rysy

Za hezkého počasí pro turistu opravdu výživná tůra s parádními výhledy, pro běžce parádní trénink ve vysokohorském prostředí.

Dlouhý okruh ze Štrbského plesa přes Kôprovský štít

Následující červnový víkend v Tatrách jsem podnikl další zajímavý okruh tentokrát ve slovenské části. Předpověď hlásila déšt a bouřky, tak jsem vymyslel trasu víceméně níže položenou, bez řetězů a extrémních míst.

Předpověď se nakonec tak úplně nevyplnila a na trase mě potkalo pár příjemných dešťových kapek a až ke konci trochu zahřmělo a spadlo pár krup. Každopádně je následující trasa dost dlouhá (38km s převýšením 2000m) a vyplatí se ji pojmout spíše běžecky.

Štrbské pleso – Tri Studničky – Kôprová dolina – Nižné Temnosmrečinské pleso – Hlinska dolina – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít – Štrbské pleso

Nižné Temnosmrečinské pleso

Na trase jsem udělal několik zajímavých odboček, které ji trochu prodloužily, ale hlavně zpestřily. V Koprové dolině je to krátká odbočka na Kmeťov vodopád – nejvyšší vodopád nejen Vysokých Tater, ale celého Slovenska. Další, už trochu časově náročnější odbočkou jsou málo známé Temnosmečinské plesa. Cesta k nim je dlouhá a značka u tam končí, tudíž se musíte vrátit po stejné cestě zase zpět, v mém případě k odbočce do Hlinské doliny.

Hlinská dolina

Hlinskou dolinou se dostaneme do Vyšné Kôprovského sedla, odkud jsem udělal další odbočku na Kôprovský štít (2363m). Pak už jen seběh zpět do sedla a Mengusovskou dolinou na Popradské pleso a po magistrále zpět na Štrbské.

Kôprovský štít
STARŠÍ AKTUALITY

26. 2. 2024 Rohalovská 10
31. 1. 2024 Cross della Vallagarina
11. 1. 2024 Silvesterlauf Peuerbach
25. 9. 2023 Bronz na Běchovicích
17. 9. 2023 Zámecká 5
12. 6. 2023 Rozhovor s Peterem Ďurcem
14. 5. 2023 Vojkovice-Pískovna
30. 4. 2023 Veřovská desítka
všechny články
Podlysáci.cz