Vysoké Tatry červen 2019


20. 6. 2019 Jan Zemaník Hory a lezení Tatry

Za poslední roky mám Vysoké Tatry prochozené a proběhané křížem krážem a proto hledám méně známé a netradiční trasy. V letošním roce mám v plánu více poznat polskou část Tater, která je pro mě zatím skoro neznámá. Jednou z mála návštěv byl v roce 2015 přechod náročné stezky Orla Perč.

Lysá Poľana – Štrbské pleso

V polovině června jsem si zde naplánoval další zajímavou tůru přes dva vrcholy se startem v Lysé Poľaně a cílem na Štrbském plese. Což je logisticky sice o něco náročnější, ale trasa má logickou linii. Do Polany jede brzy ráno autobus z Popradu (přes Smokovec či Tatranskou Lomnici) nebo ještě lepší, když tam člověka někdo hodí autem.

Wielki Staw Polski

Trasa byla následující – Lysá Poľana – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Szpiglasowa Przełęcz – Szpiglasowy Wierch (Hrubý Štít 2172m) – Mořské Oko – Rysy (2503m) – Popradské pleso – Štrbské pleso

Hrubý štít

Celková délka trasy je 30km s pozitivním převýšením 2300m. Středně rychlým tempem a občasným focením jsem ji zvládl za 7 hodin. Překonával jsem několik sněhových polí, výstup na Rysy s cepínem a mačkami (bez nich to lidé otáčeli zpět) .

Czarny Staw pod Rysami
Cestou na Rysy

Za hezkého počasí pro turistu opravdu výživná tůra s parádními výhledy, pro běžce parádní trénink ve vysokohorském prostředí.

Dlouhý okruh ze Štrbského plesa přes Kôprovský štít

Následující červnový víkend v Tatrách jsem podnikl další zajímavý okruh tentokrát ve slovenské části. Předpověď hlásila déšt a bouřky, tak jsem vymyslel trasu víceméně níže položenou, bez řetězů a extrémních míst.

Předpověď se nakonec tak úplně nevyplnila a na trase mě potkalo pár příjemných dešťových kapek a až ke konci trochu zahřmělo a spadlo pár krup. Každopádně je následující trasa dost dlouhá (38km s převýšením 2000m) a vyplatí se ji pojmout spíše běžecky.

Štrbské pleso – Tri Studničky – Kôprová dolina – Nižné Temnosmrečinské pleso – Hlinska dolina – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít – Štrbské pleso

Nižné Temnosmrečinské pleso

Na trase jsem udělal několik zajímavých odboček, které ji trochu prodloužily, ale hlavně zpestřily. V Koprové dolině je to krátká odbočka na Kmeťov vodopád – nejvyšší vodopád nejen Vysokých Tater, ale celého Slovenska. Další, už trochu časově náročnější odbočkou jsou málo známé Temnosmečinské plesa. Cesta k nim je dlouhá a značka u tam končí, tudíž se musíte vrátit po stejné cestě zase zpět, v mém případě k odbočce do Hlinské doliny.

Hlinská dolina

Hlinskou dolinou se dostaneme do Vyšné Kôprovského sedla, odkud jsem udělal další odbočku na Kôprovský štít (2363m). Pak už jen seběh zpět do sedla a Mengusovskou dolinou na Popradské pleso a po magistrále zpět na Štrbské.

Kôprovský štít
Podlysáci.cz