Peru hory – Cordillera Blanca


31. 7. 2016 Jan Michna Hory 5000+

  Nočním přejezdem z Limy do Huarazu započala druhá etapa našeho výletu, tedy etapa horská. A nutno dodat, že na hory jsme se těšili od samého začátku, neboť Cordilery mají opravdu co nabídnout.

  Většina lidí v Huarazu pár dní pobude kvůli aklimatizaci, jelikož město leží ve výšce 3 052 m.n.m. My ale po jednom dni vyrazili do hor, abychom neztráceli čas. Ve městě jsme si najali minibus, který nás vyvezl do Cebolla Pampy, což je místo, z něhož se vychází např. na Lagunu 69 nebo k hoře Nevado Pisco, na kterou jsme chtěli vylézt.

  První den jsme museli vystoupat k chatě Refudio Perú 4 680m, což byl s batohy nabalenými na 8 dní očistec nemající konce. Pod chatou jsme rozbili tábor a po navaření se snažili ulehnout, neboť jsme na vrchol chtěli startovat těsně po půlnoci. Výstup od chaty Perú spočíval v překonání rozsáhlé morény a chůzi po ledovci bez složitých technických úseků. Od výstupu nás odrazovala skupinka Rakušanů, kteří tvrdili, že se bez guida nebo předchozího prozkoumání morény zaručeně ztratíme. My to ale i s ohledem na předpověď, jež nebyla na následující dny příznivá, riskli. Samozřejmě jsme se taky ráno okamžitě ztratili :). Naštěstí šel ten den na vršek jeden guid, který nás navedl správným směrem, což bylo naše jediné štěstí. Poté následoval ledovec s trhlinama, výstup po něm byl víceméně choďák. Bylo však cítit, že už jsme vysoko a funěli jsme jak lokomotivy. Na vršku jsme byli těsně po východu slunce a kochali se úžasnými výhledy na okolní kopce. Následoval dlouhý sestup a zasloužený odpočinek.

  Naším dalším cílem bylo Chopicalqui vysoké 6345m. Po zkušenosti s Piscem, kde některým trošku mrzly prsty a začínajícím střevním problémům většina osazenstva zvolila Santa Cruz trek a o vršek jsme se pokusili pouze ve dvou. Tentokrát jsme si najali oslíky, kteří nám vynesli batohy do BC (4300m). Odtud jsme pokračovali v plné polní do Morain camp 4900m. Následující den se šlo po rozpraskaném ledovci do C1 (5600m) a třetí den po jedné ráno se startovalo na vrchol. Toho jsme nedosáhli kvůli mrznoucím nohám a v 6150 m jsme otáčeli. Každopádně jsme si to moc užili a lehce nakoukli pod pokličku vysokohorského lezení.

 Ještě toho dne jsme sjeli do Huarazu a přemýšleli, co budeme následující dny dělat. Dostali jsme tip na Tocllaraju (6032m), krásnou pyramidu v údolí Ischinca. Vylézt se dá i za 2 dny, my si ale výstup chtěli užít a lezli jsme 3 dny. První den jsme vystoupili do BC (4350m), další den udělali C1 na úpatí ledovce a třetí den dosáhli vrcholu a sestoupili do BC. Nejnáročnější z celého výstupu byly závěrečné partie, kde se muselo už trošku lézt a nedalo se moc kde jistit, ale odměna byla sladká :).

STARŠÍ AKTUALITY

22. 8. 2020 Trenérské služby
11. 1. 2021 Východ slunce nad Tatrami
11. 11. 2020 Běchovice
22. 9. 2020 Půlmaratón Ústí nad labem
22. 9. 2020 Mezistátní utkání juniorů
13. 9. 2020 Blanenská desítka
21. 8. 2020 MČR v atletice
28. 7. 2020 Dráha 2020
všechny články