Peru hory – Cordillera Blanca


31. 7. 2016 Jan Michna Hory 5000+

  Nočním přejezdem z Limy do Huarazu započala druhá etapa našeho výletu, tedy etapa horská. A nutno dodat, že na hory jsme se těšili od samého začátku, neboť Cordilery mají opravdu co nabídnout.

  Většina lidí v Huarazu pár dní pobude kvůli aklimatizaci, jelikož město leží ve výšce 3 052 m.n.m. My ale po jednom dni vyrazili do hor, abychom neztráceli čas. Ve městě jsme si najali minibus, který nás vyvezl do Cebolla Pampy, což je místo, z něhož se vychází např. na Lagunu 69 nebo k hoře Nevado Pisco, na kterou jsme chtěli vylézt.

  První den jsme museli vystoupat k chatě Refudio Perú 4 680m, což byl s batohy nabalenými na 8 dní očistec nemající konce. Pod chatou jsme rozbili tábor a po navaření se snažili ulehnout, neboť jsme na vrchol chtěli startovat těsně po půlnoci. Výstup od chaty Perú spočíval v překonání rozsáhlé morény a chůzi po ledovci bez složitých technických úseků. Od výstupu nás odrazovala skupinka Rakušanů, kteří tvrdili, že se bez guida nebo předchozího prozkoumání morény zaručeně ztratíme. My to ale i s ohledem na předpověď, jež nebyla na následující dny příznivá, riskli. Samozřejmě jsme se taky ráno okamžitě ztratili :). Naštěstí šel ten den na vršek jeden guid, který nás navedl správným směrem, což bylo naše jediné štěstí. Poté následoval ledovec s trhlinama, výstup po něm byl víceméně choďák. Bylo však cítit, že už jsme vysoko a funěli jsme jak lokomotivy. Na vršku jsme byli těsně po východu slunce a kochali se úžasnými výhledy na okolní kopce. Následoval dlouhý sestup a zasloužený odpočinek.

  Naším dalším cílem bylo Chopicalqui vysoké 6345m. Po zkušenosti s Piscem, kde některým trošku mrzly prsty a začínajícím střevním problémům většina osazenstva zvolila Santa Cruz trek a o vršek jsme se pokusili pouze ve dvou. Tentokrát jsme si najali oslíky, kteří nám vynesli batohy do BC (4300m). Odtud jsme pokračovali v plné polní do Morain camp 4900m. Následující den se šlo po rozpraskaném ledovci do C1 (5600m) a třetí den po jedné ráno se startovalo na vrchol. Toho jsme nedosáhli kvůli mrznoucím nohám a v 6150 m jsme otáčeli. Každopádně jsme si to moc užili a lehce nakoukli pod pokličku vysokohorského lezení.

 Ještě toho dne jsme sjeli do Huarazu a přemýšleli, co budeme následující dny dělat. Dostali jsme tip na Tocllaraju (6032m), krásnou pyramidu v údolí Ischinca. Vylézt se dá i za 2 dny, my si ale výstup chtěli užít a lezli jsme 3 dny. První den jsme vystoupili do BC (4350m), další den udělali C1 na úpatí ledovce a třetí den dosáhli vrcholu a sestoupili do BC. Nejnáročnější z celého výstupu byly závěrečné partie, kde se muselo už trošku lézt a nedalo se moc kde jistit, ale odměna byla sladká :).

Podlysáci.cz