Mount ElgonNa přelomu roku jsme realizovali jeden velký sen a to výpravu do Keni! Cílem naší několikatýdenní cesty bylo poznat místní známé i méně hory, ale hlavně strávit podstatnou část doby bežeckou přípravou v keňském Itenu.

O Národním parku Mount Elgon je na internetu informací velice málo, o výstupech na keňské straně nenajdete informace v podstatě žádné… Jedná se však o velice významnou oblast v produkci kávy a bylo opravdu velmi lákavé to tady prozkoumat, když už jsme byli tak blízko! NP Elgon se nachází na keňsko-ugandské hranici. Jedná se o neaktivní vulkanický masiv čítající pět hlavních vrcholů. My jsme se podívali na keňský vrchol Koitoboss Peak (4222m), který byl od Itenu relativně kousek.

Z Itenu jsme vyrazili brzy ráno ( v 6 hodin) matatu do Eldoretu, odkud jsme dalším matatu dorazili do Kitale. Zde nás už čekal předem domluvený řidič s terénním autem. Auto bylo sice jen pro sedm lidí, ale vtěsnalo se nás tam jedenáct! Pronájem vyšel sice na 150 USD, ale v jedenácti lidech to nebyl až tak velký výdaj… Pokud chcete podniknout tento výlet v jednom dni, je pronajmutí terénního auta nezbytností. Samotný začátek výstupu na kopec je od brány vzdálen asi zhruba třicet kilometrů, zhruba hodinu a něco autem. Samozřejmě, že by se to dalo zvládnout pěšky, ale byli jsme časově omezení a zpětně musím říct, že cesta pod kopec nebyla až tak atraktivní.

Z Kitale je to k Chorlim Gate patnáct kilometrů. Zde nás čekal předem domluvený guide, který nám sdělil pár zajímavých informací k parku. Čekalo nás zde taky zaplacení poplatku za vstup do parku, na jednoho to vyšlo na 27 USD, zajímavostí bylo, že se zde nedalo platit v hotovosti, nýbrž jen kartou!

Samotný výstup na vrchol trval zhruba dvě a půl hodiny. Začínali jsme ve výšce 3500m, odkud jsme pozvolně stoupali typickou africkou vegetací. Místy byla pěšina hodně podmáčená. Poslední tři stovky výškových metrů byly už docela prudké a místy exponované, ovšem nic extrémního. Vrchol je relativně placatý a při hezkém počasí nabídne hezké výhledy na keňskou i ugandskou stranu.

Následný sestup k autu pak trval hodinu a půl. Kousek od brány jsme ještě navštívili jeskyni Kitum Cave. Zde chodí navečer sloni, kteří tady olizují stěny jeskyně jelikož je bohatá na soli obsahující sodík.

STARŠÍ AKTUALITY

4. 6. 2024 Poludnica Run
21. 4. 2024 Ještěd Skyrace
26. 2. 2024 Rohalovská 10
31. 1. 2024 Cross della Vallagarina
11. 1. 2024 Silvesterlauf Peuerbach
25. 9. 2023 Bronz na Běchovicích
17. 9. 2023 Zámecká 5
12. 6. 2023 Rozhovor s Peterem Ďurcem
všechny články
Podlysáci.cz