Mount ElgonNa přelomu roku jsme realizovali jeden velký sen a to výpravu do Keni! Cílem naší několikatýdenní cesty bylo poznat místní známé i méně hory, ale hlavně strávit podstatnou část doby bežeckou přípravou v keňském Itenu.

O Národním parku Mount Elgon je na internetu informací velice málo, o výstupech na keňské straně nenajdete informace v podstatě žádné… Jedná se však o velice významnou oblast v produkci kávy a bylo opravdu velmi lákavé to tady prozkoumat, když už jsme byli tak blízko! NP Elgon se nachází na keňsko-ugandské hranici. Jedná se o neaktivní vulkanický masiv čítající pět hlavních vrcholů. My jsme se podívali na keňský vrchol Koitoboss Peak (4222m), který byl od Itenu relativně kousek.

Z Itenu jsme vyrazili brzy ráno ( v 6 hodin) matatu do Eldoretu, odkud jsme dalším matatu dorazili do Kitale. Zde nás už čekal předem domluvený řidič s terénním autem. Auto bylo sice jen pro sedm lidí, ale vtěsnalo se nás tam jedenáct! Pronájem vyšel sice na 150 USD, ale v jedenácti lidech to nebyl až tak velký výdaj… Pokud chcete podniknout tento výlet v jednom dni, je pronajmutí terénního auta nezbytností. Samotný začátek výstupu na kopec je od brány vzdálen asi zhruba třicet kilometrů, zhruba hodinu a něco autem. Samozřejmě, že by se to dalo zvládnout pěšky, ale byli jsme časově omezení a zpětně musím říct, že cesta pod kopec nebyla až tak atraktivní.

Z Kitale je to k Chorlim Gate patnáct kilometrů. Zde nás čekal předem domluvený guide, který nám sdělil pár zajímavých informací k parku. Čekalo nás zde taky zaplacení poplatku za vstup do parku, na jednoho to vyšlo na 27 USD, zajímavostí bylo, že se zde nedalo platit v hotovosti, nýbrž jen kartou!

Samotný výstup na vrchol trval zhruba dvě a půl hodiny. Začínali jsme ve výšce 3500m, odkud jsme pozvolně stoupali typickou africkou vegetací. Místy byla pěšina hodně podmáčená. Poslední tři stovky výškových metrů byly už docela prudké a místy exponované, ovšem nic extrémního. Vrchol je relativně placatý a při hezkém počasí nabídne hezké výhledy na keňskou i ugandskou stranu.

Následný sestup k autu pak trval hodinu a půl. Kousek od brány jsme ještě navštívili jeskyni Kitum Cave. Zde chodí navečer sloni, kteří tady olizují stěny jeskyně jelikož je bohatá na soli obsahující sodík.

Podlysáci.cz