Melago 2021


11. 5. 2021 Atletika Závody

Podstatnou část dubna jsme strávili na vysokohorském tréninkovém kempu v italském Melagu. Oblast údolí Vallelunga je tradičním útočištěm českých běžců a běžkyň již 20 let. Melago se nachází v nadmořské výšce 1850 m n m. Na trénink jsme využívali trasy kolem jezera Lago di Reschia, které měří něco málo přes 15 km. Vedle velkého jezera je situováno ještě o poznání menší jezero, které měří po obvodu kolem 5km. Na atletickou dráhu jsme jezdili do Malsu, který už leží o poznání níž a počasí je zde o něco příznivější než v Melagu, kde i v květnu může nasněžit. Na tempové běhy jsme sjížděli ještě o kousek níž, do městečka Glorenza, kde se nachází krásná rovinatá asfaltová cyklostezka.

Nám zpočátku počasí moc nepřálo, ale během prvního týdne už se vyjasnilo a panovaly přívětivé podmínky pro trénink. Navázali jsme zde na dlouhotrvající přípravu, která zde gradovala a doufáme, že se brzy dočkáme i prvních závodních příležitostí.

Na vysokohorská soustředění jezdím už přes 10 let. Za tu dobu jsem už nasbíral pár poznatků, aby tyto pobyty ve vysokohorské nadmořské výšce měly ten správný efekt. Mělo by se to samozřejmě projevit na zvýšené výkonnosti, ale i na krevních parametrech. Po soustředění jsem absolvoval krevní vyšetření a jde vidět, že pobyt mi jednoznačně prospěl. Z nejdůležitějších hodnot uvádím například tyto: Hematokrit-47, Hemoglobin 168.

Paradoxem vysokohorské přípravy může být i pokles krevních hodnot v případě, že člověk neadekvátně trénuje ve vyšší nadmořské výšce a následuje přetrénování, což už se mi párkrát stalo. Důležitá je tedy aklimatizace, což znamená vyloučení těžkých tréninků v prvních 3-5 dnech v závislosti na výšce a délce pobytu. Rovněž i tempa stěžejních tréninků jsou o něco pomalejší než v nížině. Se vší skromností musím říct, že až na jeden trénink (který jsem ovšem absolvoval mj. s Filipem Sasínkem, českým elitním mílařem, a trochu mě to namotivovalo víc než je zdrávo) jsem odběhal všechny tréninky s rezervou a necítil jsem ani obvyklou únavu, která se dostavuje v závěrečných dnech pobytu. Myslím, že výhodou Melaga je to, že člověk spí ve výšce 1850 m n.m, ale ty hlavní fáze absolvuje o něco níž, ať už je to jezero (1500m n.m) nebo Mals (kolem 1000m n.m)Teď už jen doufat, aby se tato těžká práce přetavila ve výsledky.

STARŠÍ AKTUALITY

4. 6. 2024 Poludnica Run
21. 4. 2024 Ještěd Skyrace
26. 2. 2024 Rohalovská 10
31. 1. 2024 Cross della Vallagarina
11. 1. 2024 Silvesterlauf Peuerbach
25. 9. 2023 Bronz na Běchovicích
17. 9. 2023 Zámecká 5
12. 6. 2023 Rozhovor s Peterem Ďurcem
všechny články
Podlysáci.cz