Kilimanjaro


17. 3. 2015 Hory 5000+

Plán a myšlenky na ,,Kili,, vznikly v podstatě už na Kavkaze v roce 2013, kde jen tak v meziřeči zaznělo něco o plánovaném výletu s Pamir7000 do Afriky v roce 2015. Myšlenka se mi samozřejmě moc líbila a k mé radosti, se mi ji i přes velkou finanční náročnost, podařilo zrealizovat! Žádné speciální vybavení ani zvláštních formalit nebylo třeba, jen pár očkování navíc, měl to být pohodový lednový výlet za teplem a poznáním světa. Jen účasti na LH24 jsem se musel vzdát, ale vůbec mi to nevadilo, protože tenhle výlet za to stál! Celý výlet do Afriky začal na letišti v Praze, dále pak letem do Istanbulu a poté přímo na mezinárodní letiště Kilimanjaro. Hned po příletu noc v hotelu a aklimatizační, třídenní výstup na Malé (3820 m) a Velké Meru (4566m). Následovalo pět dní věnovaných výstupu na Kilimanjaro a poté parádní dvoudenní safari v kráteru Ngorongoro. Za mě nejzajímavější byl poslední bod výletu a to jednodenní, ale náročný výstup na aktivní vulkán Ol Doinyo Lengai (2960m).

tanzanie 553

(Ol Doinyo Lengai)

Kilimanjaro je horský masiv ležící asi 400 km od rovníku v Tanzanii při hranici s Keňou. Skládá se ze 3 nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu je vrchol Uhuru na vulkánu Kibo (5895 m).

K dosažení vrcholu se v současné době používá 6 základních výstupových tras: Marangu (nejpoužívanější cesta, zvaná také Coca – Cola route) , Machame,  Mweka,  Umbwe,  Shira  a Rongai. Náš výstup se odehrával na méně frekventované a náročnější trase Umbwe.

Výstup na vrchol a sestup (cestou Mweka) nám zabral celkem pět dnů. Postupy mezi jednotlivými tábory byly kvůli aklimatizaci a větší skupině lidí vcelku pomalé a příjemné, denně 4-6 hodin treku s malým batohem (všechny ostatní věci nesli nosiči). Po celou dobu byl zajištěný skvělý servis (bez něj to na Kili snad ani nejde), každý den snídaně, polední jídlo a večeře. Žádné instantní polévky a podobně, prostě plnohodnotné jídlo.

1. den – Umbwe gate (1 400 m) – Umbwe Cave Camp (2 850 m)

2. den Umbwe Cave Camp (2 850 m) – Barranco camp (3 950 m)

3. den Barranco camp (3 950 m) – Barafu Hut (4 600 m)

4. den Barafu Hut (4 600 m) – Uhuru (5 896) – Mweka Hut (3 100 m)

5. den Mweka Hut (3 100 m) – Mweka Gate (1 450 m)

tanzanie 308

(Kilimanjaro 5895 m)

Nejnáročnější byl samozřejmě vrcholový den, v kempu Barafu se spojují dvě výstupové cesty, takže k vrcholu ráno stoupá pěkný zástup lidí a tempo je samozřejmě hlemýždí. I když chce jít člověk rychleji, aby se aspoň trochu zahřál, narazí na vůdce, kteří rychlejší postup nepovolí a trvají na tom, aby šla celá skupinka pohromadě. Samozřejmě, pokud je člověk dobře aklimatizovaný, tak si to užívá a díky tmě, nevidí jaký krpál ho na okraj kráteru ještě čeká. Na vrcholu krásné výhledy, ledovce, skvělé pocity z dosažení ,,střechy Afriky,, postupem času však také pořádný zástup lidí! Sestup zpět do kempu Barafu, a až tady si člověk za světla uvědomí co musel ráno podstoupit, to nezáživné a nekonečné stoupání vypadá děsivě. V kempu odpočinek, jídlo a sestup do tábora Mweka Hut. Tohle je taková celodenní etapa, opravdu asi nejnáročnější z celého pětidenního treku, jelikož člověk překoná hezké převýšení Barafu Hut (4 600 m) – Uhuru (5 896) – Mweka Hut (3 100 m).

Podlysáci.cz