Jizerské hory – via ferraty


12. 6. 2017 Hory a lezení

V České republice vzniklo v posledních letech několik zajištěných cest tzv. via ferrat a další přibývají jako houby po dešti. Většina z nich si s délkou a obtížností svých rakouských a italských kolegyň příliš nezadá, ale minimálně umožňují si tento stále populárnější sport vyzkoušet takříkajíc za humny. Při naší návštěvě v Jizerských horách jsme vyzkoušeli via ferratu Kočičí kameny nacházející se u obce Bílý potok a via ferratu Vodní brána ležící u Semil.

První den jsme zajeli do obce Bílý potok a vydali se po modré značce asi 2 km mírně do kopce k chatě Hubertka. Zde leží ferrata Kočičí kameny obtížnosti B/C, délky 70m a převýšením 25 metrů. Je poměrně snadná, ideální pro začátečníky. Na skalní masiv, na kterém je vybudována vedou i lezecké cesty, takže i lezci si zde přijdou na své. Z vršku skály je pěkný výhled na Frýdlantské cimbuří, které je na protější straně údolí. A protože se ferrata dá zvládnou bez problémů za půl dne, vydali jsme se po jejím zdolání právě na zmíněné cimbuří. To je významnou skalní skupinou v Jizerských horách a je z něj nádherný výhled do širokého okolí.

Druhý den jsme se přesunuli k Semilům a vyzkoušeli via ferratu Vodní kameny. Od parkoviště je vzdálená asi 150 metrů. Vedou zde vlastně dvě ferraty, jedna obtížnosti B/C a druhá obtížnosti C+. Obě jsou okolo 100 m dlouhé. V polovině lehčí se nachází rampa, ze které vede několik lezeckých cest kolem obtížnosti 5 UIAA s pěknou expozicí nad řekou Jizerou.

Podlysáci.cz