Giir di Mont


12. 8. 2018 Horské běhy Závody

Giir di Mont je legendární horský závod v italské Premaně, kde každoročně startují Top běžci z celého světa. Není to žádný extrémní skyrunning, není v žádné světové sérii, je to klasický horský trail, bez technických pasáží, za to s pořádnými kopci a rychlými seběhy – 32 km/2400m převýšní! Tento závod jsem měl v hledáčku už dlouho a letos to konečně vyšlo!

Sehnat ubytování v místě závodu byl problém už v březnu, a tak jsme bydleli v útulném městečku asi 5km od centra závodu. Pekelná sobotní bouřka, den před závodem dávala tušit, že trať nebude úplně suchá a proto jsem pro závod zvolil svoje oblíbené Salomon S/LAB Sense Softground. I přes to, že bylo na trase hlášeno 13!!! občerstovaček, bral jsem hned ze startu do ledvinky malý soft flask s vodou, jelikož vedra posledních dnů byla opravdu nepříjemná a daly se čekat i v den závodu. V minulosti tu moc českých běžců nestartovalo, a tak jsem po radách od zkušeného Roberta Krupičky, který tu běžel dvakrát, šel do závodu s jasnou taktikou. Začátek jít hodně zvolna, je tam rychlý seběh, pak velký kopec a pošetřit síly na hodně běhavý závěr.

Taktika se nakonec vyplatila. Úvodní seběh byl po dešti hodně uklouzaný, a tak ani nesváděl k tomu běžet rychle, víceméně to byl hodně pohodový úvod závodu. Pak už začaly pořádné kopce, místy běhavé, místy hodně prudké. Atmosféra byla na mnoha místech opravdu skvělá a místy se tvořily špalíry podobné těm, které známe ze Zegamy. V první polovině jsem držel dobré tempo a pohyboval se kolem 15-20. místa a s přibývajícími kilometry jsem začal stahovat čelo závodu. Ještě na pětadvacátém kilometru jsem byl na 16.místě, ale dobrým závěrem jsem se posunul na konečné 9.místo v čase 3:36.19 hod. A lepší umístění nebylo daleko! Na 7-8 místo scházely dvě minuty, na bednu šest minut, což není na takovém závodě mnoho. Každopádně jsem z výsledku nadmíru spokojen a řadím jej hodně vysoko!!!

Podlysáci.cz