Buff Epic Trail

1. 8. 2016 Jan Zemaník Horské běhy

Mám za sebou letošní vrchol sezóny a tím byl právě španělský Buff Epic Trail, kde jsem startoval na maratonské trati. Díky vítězství na domácím Perun Maratonu jsem měl zajištěné startovné a letenku do Španělska. Jelikož měl závod statut Mistrovství světa ve Skyrunningu, vypravila se do Španělska početná výprava českých běžců. Díky české skyrunningové asociaci jsme měli zajištěné krásné ubytování pro celý tým nedaleko centra závodu, což bylo super.

DCIM100GOPRO

grafiques-BET16-42km

Ze samotného závodu jsem měl docela respekt, jelikož zkušenost z Livigna nebyla moc příjemná, a proto jsem plánoval jít od startu hodně volně a pošetřit síly na závěrečný dlouhý seběh, který byl opravdu moc dlouhý! Závod se běžel z bodu A (Espot) do bodu B (Barruera), takže nás ráno čekal bezmála dvouhodinový přesun autobusy do vesničky Espot, kde jsme startovali v 9:30 hod. Tyhle přímé trasy mají něco do sebe a nějak mě podvědomě ženou více do cíle, proto jsem to od startu opravdu moc nehnal a první kilometry bylo přede mnou i několik žen!

To nejtěžší z celého závodu se nacházelo v jeho první polovině. Hned po startu výběh ze zhruba 1300m do 2700m, pak opravdu ale opravdu těžký seběh, kde padaly kameny a trasa vedla opravdu zajímavě. Běželo se v podstatě pořád průměrně ve dvou tisících, myslím, že se mi šlo mnohem lépe než v Livignu, jen v těch nejvyšších pasážích to nebylo ono a nemohl jsem běžet nebo jít svoje tempo. Po 16 kilometrech jsem figuroval na 30.místě a postupně jsem se snažil konstantním tempem posunovat kupředu. To se mi docela dařilo a běžel jsem v podstatě bez větší krize a do závěrečného dlouhého seběhu jsem nabíhal v kontaktu s běžci v první dvacítce, což byl před závodem můj malý cíl.

buffjan

(foto prozis.com)

Sil bylo opravdu hodně a závěrečné kilometry jsem mohl běžet naplno, přesně tak jak jsem to trénoval. Velice příjemný byl průběh vesničkou Taüll zhruba 6 km před cílem, kde se čirou náhodou nacházel český zájezd a slyšet české fandění v srdci Pyrenejí bylo opravdu moc super!

Do cíle jsem doběhl nakonec na 19. místě v čase 4:36 hod. a myslím si, že se mi závod celkově povedl a třeba na Top 15 až tak moc nechybělo (cca 4 min.) Podobné umístění se mi povedlo i na MS v Chamonix 2014 na trati ultra a na Zegamě 2015 což bylo taktéž ME ve Skymarathonu.

buffcil

Díky výborným výsledkům ostatních členů Czech Skyrunning Teamu jsme obsadili skvělé druhé místo v hodnocení národů, což je velký úspěch, který jsem si díky zpáteční cestě nemohl vychutnat přímo v Barrueře, ale i tak mi na dálku udělal velkou radost!