Giir di Mont


12. 8. 2018 Horské běhy Závody

Giir di Mont je legendární horský závod v italské Premaně, kde každoročně startují Top běžci z celého světa. Není to žádný extrémní skyrunning, není v žádné světové sérii, je to klasický horský trail, bez technických pasáží, za to s pořádnými kopci a rychlými seběhy – 32 km/2400m převýšní! Tento závod jsem měl v hledáčku už dlouho a letos to konečně vyšlo!

Sehnat ubytování v místě závodu byl problém už v březnu, a tak jsme bydleli v útulném městečku asi 5km od centra závodu. Pekelná sobotní bouřka, den před závodem dávala tušit, že trať nebude úplně suchá a proto jsem pro závod zvolil svoje oblíbené Salomon S/LAB Sense Softground. I přes to, že bylo na trase hlášeno 13!!! občerstovaček, bral jsem hned ze startu do ledvinky malý soft flask s vodou, jelikož vedra posledních dnů byla opravdu nepříjemná a daly se čekat i v den závodu. V minulosti tu moc českých běžců nestartovalo, a tak jsem po radách od zkušeného Roberta Krupičky, který tu běžel dvakrát, šel do závodu s jasnou taktikou. Začátek jít hodně zvolna, je tam rychlý seběh, pak velký kopec a pošetřit síly na hodně běhavý závěr.

Taktika se nakonec vyplatila. Úvodní seběh byl po dešti hodně uklouzaný, a tak ani nesváděl k tomu běžet rychle, víceméně to byl hodně pohodový úvod závodu. Pak už začaly pořádné kopce, místy běhavé, místy hodně prudké. Atmosféra byla na mnoha místech opravdu skvělá a místy se tvořily špalíry podobné těm, které známe ze Zegamy. V první polovině jsem držel dobré tempo a pohyboval se kolem 15-20. místa a s přibývajícími kilometry jsem začal stahovat čelo závodu. Ještě na pětadvacátém kilometru jsem byl na 16.místě, ale dobrým závěrem jsem se posunul na konečné 9.místo v čase 3:36.19 hod. A lepší umístění nebylo daleko! Na 7-8 místo scházely dvě minuty, na bednu šest minut, což není na takovém závodě mnoho. Každopádně jsem z výsledku nadmíru spokojen a řadím jej hodně vysoko!!!

STARŠÍ AKTUALITY

20. 6. 2019 Vysoké Tatry červen 2019
14. 6. 2019 Dráhová sezóna
10. 6. 2019 Salomon Slezský Maraton
7. 6. 2019 La Palma
3. 6. 2019 Poludnica Run
27. 5. 2019 Stubaiské Alpy na skialpech
2. 5. 2019 Melago a Giro Media Blenio
29. 4. 2019 Salomon Baba-Kamzík
všechny články
Podlysáci.cz